Неделя, 24 Юли 2022 15:56
България U17 шеста в Европа
Снимка: cev.lu

Националният отбор на България за жени под 17 години приключи на шестата позиция в крайното класиране на Европейското първенство в Чехия. Воденият от Диян Боюклиев тим загуби от Полша с 0:3 (20:25, 16:25, 20:25) в срещата за петото място в Храдец Кралове.

Въпреки че завършиха с неуспех в последната битка, младите "лъвици" изпълниха една от основните си задачи - класиране на Световното първенство догодина. Регламентът предвижда билети за Мондиал 2023 да вземат първите шест тима от Евроволей.

Българските националки имаха своите шансове в първата част, но не съумяха да ги оползотворят. Нашите тръгнаха силно, като поведоха с 8:4. Те диктуваха играта до средата на гейма, след което Полша „натисна газта“. Съперникът направи пълен обрат и поведе с 1:0.

135000 013 DR203101

В следващите два гейма „Дружина полска“ контролираше играта. Вторият гейм започна с ударното 6:1. Това сломи момичетата ни и противникът нямаше проблеми за 2:0. В третата част Полша отново не позволи изненади и затвори мача с крайното 3:0 за 75 минути игра.

143536 018 DR203146

Най-резултатна за България бе Ива Дудова с 13 точки (2 аса, 2 блокади). С 10 точки приключи Дияна Борисова (3 аса). За Полша Зофия Бжоза приключи с 11 точки (1 блокада).

Статистика от мача можете да видите тук.

В мача за седмото място Нидерландия надигра Словения с 3:0 (25:12, 25:22, 25:20).

За титлата на Евроволей 2022 ще се борят Италия и Турция, двубоят е от 19:00 ч. За бронзовите медали един срещу друг се изправят Германия и Сърбия в 16:30 ч.