Неделя, 03 Юли 2022 23:25
Страхотна България извоюва мястото си във Волейболната лига на нациите за жени с победа над Полша в София!
Снимки: БФВ/startphoto.bg
Смела България записа страхотна победа над Полша с 3:1 (22:25, 25:13, 25:17, 25:22),  с която "лъвиците" заслужиха категорично мястото си във волейболната лига на нациите за жени и през следващия сезон!

Момичетата на Лоренцо Мичели извоюваха своята четвърта победа в турнира и не позволиха съдбата им да бъде решена от други - макар че Белгия спечели с 3:2 над вече класиралата се за финалите Япония и се надяваше на българска грешка, за да завърши пред "лъвиците" в крайното класиране.

20-годишната Мария Йорданова стана топреализатор в срещата с 22 точки. Истински лидер за победата бе Нася Димитрова, завършила с 15 точки (4 блокади, 1 ас). Силвана Чаушева реализира 11, Мира Тодорова - 9, а Мирослава Паскова - 8. Много силно игра българската разпределителка Лора Китипова, отличила се и с няколко успешни пуснати топки в ключови моменти. Жана Тодорова бе на познатото си високо ниво в защита.

ihf3bhrohza5fhtazncw

Мотивираните българки получиха допълнително вдъхновение от над 2500 ентусиазирани фенове в "Арена Армеец", с които празнуваха заслужено след победната точка.

zimiffjiuhmtwefijvrb

Трети пореден мач селекционерът Лоренцо Мичели започна с шесторка Мира Тодорова, Лора Китипова, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Силвана Чаушева и Мария Йорданова плюс либерото Жана Тодорова. И трети пореден мач националките ни започнаха лошо. Тон даде първото разиграване, в което полякините върнаха невъзможна топка с помощта на мрежата и скоро след това вече водеха с 5:1. След като четири пъти нашите се приближиха на точка от гостенките изравняването най-после дойде при 20:20 след атака „от краче“ на Нася Димитрова, аут на полякините и атака през блокадата на Чаушева. Селекционерът на съперничките Стефано Лаварини поиска таймаут, след който Чирнянска върна полската преднина, Паскова извади атаката си в аут, а контрата на Конколевска лиши гейма от интрига.

rrasm0kznwwyxr6j8yy7

Бэлгария най-после поведе при 3:2 във втория гейм. При 7:5 дойде и първата успешна блокада, дело на Чаушева. „Лъвиците“ започнаха да вадят топки в задно поле и на техническата пауза преднината вече бе 12:7. При 20:13 полякините развяха белия флаг, вадейки звездата Волош от игра. Ас на Паскова докара разликата до 23:13, а Йорданова с блок-аут оформи впечатляващото 25:13 – изравнен рекорд за гейм с най-голяма разлика в полза на България в историята на Лигата на нациите.

Стъписани от разгрома, полякините започнаха третия гейм с три поредни сервиса в аут. Атака на Чаушева доведе резултата до 6:4, а прекъсването дойде при 12:9 след атака на Йорданова. До края на гейма разликата не падна под две точки, а към края му полякините с труд държаха топката в игра. Мария Йорданова с перфектна атака през полската блокада реализира победната точка за 25:17. Общо в гейма статистиката отчете девет полски грешки, три директни точки за България от блок и едва 31% успеваемост за гостенките в атака.

iggtlzrqkq2q71mu2yvm

Четвъртата част започна равностойно с нови добри изяви на Нася Димитрова и Мария Йорданова от българската страна на мрежата. Своят момент усети и Лора Китипова с две успешни пуснати топки. След втората България поведе 8:6. Блокада на Нася Димитрова направи разликата три точки при 10:7. Полякините намалиха до 11:10, но техническото прекъсване дойде при дне точки аванс след атака по блокадата на Мария Йорданова. При 13:12 Мира Тодорова направи две последователни атаки "от краче" - първата отразена по чудо с крак, но втората завършила с точка за 14:12. Полякините пак се върнаха и изравниха. Преломният момент дойде при 17:17. Нася Димитрова атакува мощно през центъра и поведохме. Пореден хубав сервис на Нася в мача и в турнира затрудни посрещането, а Чаушева директно завърши - 19:17. След страхотно спасяване на Паскова и атака на Йорданова по блока България пак дръпна с три точки. Разликата стана четири при 22:18. Удържахме я и при 23:19 след борбена игра в защита. Пусната топка на Мира Тодорова доведе до 24:19. Полякините успяха да направят три поредни точки, но повече не успяха да откраднат. България затвори гейма и мача. И извоюва мястото си в турнира на най-силните в света.

m4ii8hioy58f0w6oh3il

Южна Корея завършиха сезона в Лигата на нациите без спечелена точка след поражението 1:3 (13:25, 25:19, 19:25, 24:26) от Китай. Азиатското дерби мина при невероятна атмосфера в „Арена Армеец“ пред над 1000 възторжени фена на двата тима. Южна Корея бяха на милиметър от влизането в тайбрек, но при 24:23 в четвъртия гейм техен блок-аут бе превърнат в точка за Китай след видеоповторение. По този начин корейките станаха първият отбор, завършил сезон в Лигата без спечелен мач, а серията им от загуби стигна 15, броейки участието им през 2021 г.

Тайланд пък втори пореден ден пропуснаха да си гарантират мястото на финалния турнир в Анкара. Тимът от Далечния Изток имаше нужда от победа срещу Италия, но загуби с 0:3 (20:25, 14:25, 14:25) и ще чака съдбата си в зависимост от резултата в мача в Калгари между Германия и САЩ. Тайланд в момента са осми, но ще бъдат изпреварени от Бундестима при негова победа независимо от резултата.