Неделя, 05 Септември 2021 20:00
България с втори успех на ЕвроВолей след драма с Чехия
Снимка: cev.lu

Мъжкият национален отбор на България записа втори успех на Европейското първенство в Острава (Чехия). Състезателите на Силвано Пранди се наложиха над коравия домакин Чехия с 3:2 (25:10, 23:25, 18:25, 26:24, 15:11 ) във ввтория си мач от група В.

С това „лъвовете“ продължават успешно напред, като са с актив от две победи и 5 точки. Така те оглавиха класирането, но преди последния двубой за деня, в който Италия излиза срещу Черна гора.

Селекционерът Пранди заложи на същия стартов състав, както в първата среща срещу черногорците: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Тодор Скримов, Алекс Грозданов, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро (Николй Колев България, Владимир Станков, Велизар Чернокожев, Стефан Чавдаров, Аспарух Аспарухов)

Двубоят премина през много перирети. Националите ни имаха мигове на убедителна игра и доста колебания, но извоюваха победата. Показаха характер в решителни моменти.

165055 029 DR202241

Българите направиха летящ старт и буквално сразиха съперника. Тимът ни поведе ударно с 4:1, а след серия от сервис на Мартин Атанасов, включително и два аса, разликата набъбна на 7:1. Страхотното представяне продължи и до края на гейма те дадоха само 10 точки на съперника.

Бързият успех намали темпото ни, докато Чехия се съвзе и на свой ред се разигра. Геймът тръгна равностойно, като след 7:7 домакините дръпнаха с 11:7. Бяхме догонващи до двадесета точка, а след това изравнихме при 21:21. Във важните моменти обаче националите ни изпуснаха реален шанс да вземат гейма. При 23:24 сервисът на Цевтан Соколов затрудни посрещането на съперника и топката се върна в нашето поле. Капитанът ни се нагърби с важната точка, но атаката му излезе в аут. Това сложи край и домакините изравниха 1:1.

Успехът подейства още по-мотивиращо на чехите и те повишиха успевемостта си в повечето елементи, особено в атака и блокада. Това доведе до голяма разлика 18:12. В опит за промяна Пранди направи двойна смяна, а на полето се появиха Владимир Станков и Велизар Чернокожев, в центъра - Стефан Чавдаров. Рокадите обаче не доведоха до съществена промяна. Чехите продължиха да са безкомпромисни и спечелиха убедително третата част.

165055 030 DR202249

Ситуацията не се промени. Домакините взеха аванс 7:4 и увеличиха разликато до 14:9 в четвъртия гейм. Нашите успяха да стопят пасива си до 2 точки 13:15. На два пъти националите ни пропуснаха страхотна възможност за брейк точки и изравняване на резултата. Домакините запазиха аванса си до 23:20. В този момент Тодор Скримов се превърна в истински герой, като отбеляза три поредни аса за 23:23. Мартин Атанасов пък бе невероятен в атака. Нашите наложиха волята си с 26:24 и доведоха мача до тайбрек.

В него България показа най-важното - характер и воля.

Лъвовете“ поведоха с 8:5, удържаха фронта и се поздравиха с крайния успех след двучасова битка.

Най-резултатен бе Мартин Атанасов със страхотните 31 точки (3 аса, 5 блокади). Тодор Скримов добави 17 точки (4 аса, 2 блокади), толкова реализира и Цветан Соколов (2 блокади). 9 точки реализира Алекс Грозданов (3 блокади).

На 6 септември България ще се изправи срещу Италия от 16:45 часа в третия си мач от група В на шампионата.

Класиране в група В на ЕвроВолей можете да видите тук.