Неделя, 30 Май 2021 17:39
България загуби драматично от Германия
Снимка:fivb.com

Мъжкият национален отбор на България загуби от Германия с 2:3 (25:19, 21:25, 25:22, 28:30, 11:15) в третия си мач от Волейболната лига на нациите в Римини (Италия). Така „лъвовете“ завършиха първия уикенд в надпреварата с актив от една победа, две загуби и 4 точки.

Селекционерът Силвано Пранди започна със следния стартов състав: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Аспарух Аспарухов, Николай Къртев, Алекс Грозданов - Владислав Иванов-либеро (Радослав Парапунов, Денис Карягин, Георги Петров, Стефан Чавдаров).

България стартира отлично, докато германците не успяха да влязат добре в играта. Националите ни поведоха с ударното 9:3, като стъписаха съперника. Сервисът ни заработи от началото, тормозеше противниковото посрещане и не позволи на германците да се организират. Атаката ни бе на ниво, а блокада работеше. Тимът ни запази предимството си докрай и спечели първия гейм с голяма разлика.

me4xd1xkg22vormqqaed

Втората част отново започна с предимство за нашите - 5:2. Постепенно обаче Бундестимът се разигра и показа възможностите си. В нашия лагер пък настъпи спад, а агресивността на сервиса спадна. Германия започна да диктува играта и поведе.

Селекционерът Силвано Пранди потърси промяна, като на полето в посрещане се появиха Георги Петров и Денис Карягин, в центъра влезе Стефан Чавдаров, а на диагонал заигра Радослав Парапунов. Тимът ни успя да намали пасива си до 21:24, но грешка от сервис на Парапунов сложи край на гейма - 1:1.

След глътката въздух Пранди върна титулярния състав за третата част. Играта започна равностойно, а след това тимът ни поведе с 10:8 и 18:14. Германците обаче не се предадоха и продължиха да се борят. Така изравниха при 19:19. В този момент сервисът на Цецо Соколов даде разлика, като България поведе с 22:19. "Лъвовете" устояха и спечелиха гейма - 2:1.

ryazakwcr2zep3fnpmda

Четвъртата част бе много интересна и пълна с интрига докрай. Българите пропуснаха реален шанс да спечелят победата. Германия поведе с 16:13 и и диктуваше играта до 22:19. Във важния момент обаче националите показаха дух и воля, като стопиха пасива и излязоха напред - 24:23. За съжаление нашите не оползотвориха няколко геймбола за крайния успех. При равенството 28:28 Николай Къртев сбърка сервиса, а след това Цецо Соколов отигра атака в аут. Така Германия спечели с 30:28 след две поредни грешки на волейболистите ни.

sd3meoq2zq7lz7ovuxpa - Copy

В тайбрека Бундестимът имаше пълно предимство. Съперникът поведе още от началото с 5:2, а след това и с 13:7. Разликата бе достатъчна и въпреки всички усилия на българите Германия узакони победата си.

Най-резултатен бе Цветан Соколов с 26 точки (1 ас, 2 блокади), Алекс Грозданов добави 11 точки (6 блокади). По 10 реализираха Мартин Атанасов (3 аса, 1 блокада), Аспарух Аспарухов (3 аса) и Николай Къртев (1 ас, 2 блокади).

Статистика от мача можете да видите тук.

Временно класиране в Лигата на нациите можете да видите тук.