Вторник, 03 Февруари 2015 20:28
„Левски“ постигна важен успех срещу „Марица“ с 3:1

„Левски“ спечели дербито на върха при жените срещу „Марица“ (Пловдив) с 3:1 (25:22, 23:25, 25:22, 24:26) в среща от междинния 15-и кръг, която се игра в столичната зала „Христо Ботев“. Така „сините“ се откъснаха на 7 точки от пловдивчанки във временното класиране, които имат и мач по-малко срещу ВК „Казанлък“. Двата отбора си бяха разменили по една победа с по 3:2 през пролетния полусезон, а днес момичетата на Иван Петков имаха геймбол при 24:23 в 4-а част, но пропуснаха възможността да вкарат мача в тайбрек и си тръгнаха за Пловдив с празни ръце. Загубата е едва втора за „жълтите“ през настоящата кампания, но може да се окаже ключова, защото дори успех с 3:0 или 3:1 в следващия директен спор за първото място срещу „сините“, може да не се окаже достатъчен за пловдивчанки, ако прекият им конкурент за тилтата не допусне грешка в останалите си срещи до края на редовния сезон.

„Марица“ започна мача с добра игра на блокада и на първото техническо прекъсване имаше преднина от 2 точки – 8:6. Момичетата на Радослав Бакърджиев постепенно заиграха по-добре в защита и на втората пауза водеха с цели 6 точки -16:10. Домакините докараха резултата до 24:17 в своя полза и след като пропуснаха първите 5 геймбола, реализираха 6-ия и поведоха с 1:0 след 25:22.

„Сините“ стартираха по-добре във втората част и на бързо взеха преднина от 4 точки при 8:4. Шампионките продължиха да играят по-концентрирано от своя съперник и увеличиха аванса си при 19:13, но до края момичетата на Иван Петков направиха страхотен обрат и измъкнаха втория гейм с 25:23.

Гостите продължиха със силната си игра на сервис и блокада в началото на третата част и поведоха с 5:2, когато старши-треньорът на домакините Радослав Бакърджиев поиска таймаут. След него „сините“ излязоха преобразени и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в тяхна полза. До края на гейма домакините на няколко пъти се откъсваха в резултата и повеждаха с 3 точки, но гостите успяваха да изравнят. Така се стигна до 22:22, когато шампионките спечелиха следващите 2 точки, а Мирослава Паскова реализира директна точка от сервис още при първия геймбол – 2:1.

Четвъртият гейм, през по-голямата си част, вървеше точка за точка, но домакините успяха да дръпнат в резултата при 23:20. Точно тогава волейболистките от Пловдив, опрени до стената, спечелиха следващите 4 разигравания и стигнаха до геймбол при 24:23.  Този късен обрат, сякаш повече смути феновете на „Левски“ в зала „Христо Ботев“, отколкото състезателките на игрището, които показаха железни нерви и взеха гейма с 26:24, а с това и победата в мача с 3:1.

Топреализатор стана диагоналът на „сините“ Мирослава Паскова с 21 точки. Силвана Чаушева от „Марица“, която не започна мача като титуляр, завърши с 20 точки.