Петък, 24 Май 2024 09:55
Ясни са финалите при момичетата под 16 години

Шест отбора се класираха за финалите на Държавното първенство за момичета под 16 години след изиграването на Допълнителен квалификационен турнир. В надпреварата се впуснаха 12 отбора, които бяха разделени на три групи по четири тима. Отборите, които завършиха на първо и второ място във всеки поток, се класират за последния турнир. Заелите трето и четвърто място прекратяват участието си през сезон 2023/2024.

Миньор (Перник), Спартак 1996 (Плевен), Локомотив 1929-Нидо (София), Любо Ганев-Автосвят (Русе), Велбъжд (Кюстендил) и Люлин (София) заслужиха място във Финалния турнир, който ще се проведе между 27 май и 2 юни. След първите квалификации финалисти станаха Раковски (Димитровград), Марица (Пловдив) и софийските ЦСКА, Левски София, ЦПВК и Славия 2017.

Двубоите от допълнителните квалификации ще се играха в три града – Плевен, София и Разлог.

От Група К бе много оспорвана и три отбора постигнаха по две победи, а точките и геймовото съотношение решиха подреждането в класирането и кой продължава напред. Това са Миньор и Спартак 1996, които записаха по две победи. Плевенският клуб спечели директния сблъсък срещу перничани с 3:2 гейма, но Миньор зае първата позиция с 1 точка повече. Спартак 1996 имаше 5 точки, колкото събра и Добруджа 07, но тимът от Добрич загуби един гейм повече от Плевен.

Група К

Класиране - Група К:

1. Миньор (Перник)
2. Спартак 1996 (Плевен)
3. Добруджа 07 (Добрич)
4. Кирково 15

Много оспорвана бе Група Л, която се проведе в София. Четири мача от програмата бяха решени с тайбрек, а само един двубой бе решен с чиста победа. Над всички все пак се отличи домакинът Локомотив 1929-Нидо, който остана непобеден и загуби само три гейма. Битката за втората позиция бе много здрава и до последно. В директен сблъсък Берое и Любо Ганев-Автосвят трябваше да определят кой се класира за финалите. Двата тима изиграха пет гейма, а успехът отиде за русенския клуб.

Група Л

Класиране - Група Л:

1. Локомотив 1929-Нидо (София)
2. Любо Ганев - Автосвят (Русе)
3. Берое (Стара Загора)
4. Тополово

Съвсем различна бе развръзката в Група М, която се проведе в град Разлог. Пет от шестте мача завършиха при чисти победи на един от отборите. Тук много силно се представиха волейболистките на Велбъжд, които не загубиха мач и гейм. С пълен актив от 9 точки те спечелиха квалификацията. Втората позиция зае Люлин. Столичният клуб стартира групата с поражние с 0:3 от Велбъжд, но след това със същия резултат победи Тони спорт и даде само един гейм на домакина Пирин и то в мач, който трябваше да определи втория класиращ се отбор.

Група М

Класиране – Група М:

1. Велбъжд (Кюстендил)
2. Люлин (София)
3. Пирин (Разлог)
4. Тони спорт (Берковица)

Във Финалния турнир участват 12 отбора, който чрез жребий бяха разделени в две групи по 6 отбора.

Група А: Марица (Пловдив), ЦСКА (София), Раковски (Димитровград), Велбъжд (Кюстендил), Миньор (Перник) и Любо Ганев – Автосвят (Русе)

Група Б: Левски София (София), ЦПВК (София), Славия 2017 (София), Локомотив 1929 – Нидо (София), Спартак 1996 (Плевен) и Люлин (София)

В групите се играе всеки срещу всеки в четири дни. Класиралите се на първо и второ място отбори от двете групи продължават към финалната четворка, а срещите в нея се играят на кръст. Победителите играят за първо място, а победените за трето. Отборите, класирали се трето, четвърто, пето и шесто място в групите приключват участието си в ДП за тази възраст сезон 2023 – 2024 г. и заемат местата от пето до дванадесето място по коефициент.

Група А ще се играе в спортна зала стадион "Осогово" в Кюстендил с домакинството на Велбъжд.

16:00 ч.: Велбъжд - ЦСКА

Пет столични отбора попаднаха в Група Б след провеждането на жребий. Столицата ще приеме и битките от този поток. Домакин ще е Славия 2017 със своята зала "Панайот Пондалов".

16:00 ч.: Локомотив - ЦПВК

Държавното първенство по волейбол се провежда в изпълнение на спортния календар на БФВ с цел популяризиране на волейболната игра сред подрастващите и за излъчване на Републикански шампион в съответната възрастова група.

Българска федерация по волейбол изказва своята благодарност към партньорите, подкрепящи развитието на Детско-юношеския волейбол в България – Лидл България, Гаритидж парк, Обединена Българска Банка, Хюндай България, фондация "За пример", Министерство на туризма и Министерство на младежта и спорта.