Събота, 27 Януари 2024 19:15
Марица е носител на Купата на България

Шампионът Марица е новият стар носител на DEMАX+ Купа на България. На финала пловдивчанки триумфираха над ЦСКА с 3:1 (25:22, 25:12, 22:25, 25:15). Мачът се игра в препълнената зала „Христо Ботев" в София. Особено феновете на „червените" направиха впечатляваща атмосфера, някои от тях дори не успяха да влязат. От своя страна Марица доказа, че е заслужен хегемон в женския волейбол у нас.

Първият гейм премина изключително оспорвано. До средата ЦСКА се опитваше да поддържа минимална преднина между 1 и 3 точки. Националката Мария Кривошийска от Марица обаче имаше ключово значение за развитието благодарение на силния си начален удар. С течение на гейма шампионките не само изравниха, но и взеха аванс. Последният момент, в който ЦСКА мечтаеше за успех в частта, дойде при 22:18 за Марица. Тогава „червените" направиха три поредни точки и намалиха пасива си до една. Марица обаче не даде повече шанс и затвори гейма с 25:22.

Втората част беше равностойна само до 7:7. Тогава Марица направи седем поредни точки и предреши изхода й. Началният удар на шампионките нямаше толкова брак, колкото през първия гейм. А защитата на ЦСКА не издържаше на атаката на пловдивчанки. Частта завърши с повече от категоричното 25:12.

Третият гейм беше истинска атракция за препълнената зала. Марица започна по-стабилно и натрупа крехка преднина. Тя обаче се увеличи значително при 13:8. Тогава волейболистките на ЦСКА изведнъж се преобразиха. Направиха пет поредни точки и изравниха резултата. Шампионките се събудиха след три добри начални удара на Кривошийска и отново поведоха – 16:13. И тогава ЦСКА направи нещо рядко срещано срещу Марица – шест поредни точки за 19:16. Драмата беше пълна до края. Пловдивчавки свалиха пасива си до една точка – 22:23. В крайна сметка „червените" останаха във финала с 25:22.

Силите на ЦСКА обаче приключиха с този обрат. Марица започна убедително четвъртата част. Поведе с 3:0, а „червените" само на моменти се връщаха в гейма. Когато резултатът набъбна до 20:12, всичко беше ясно. Марица триумфира с Купата на България след 25:15.