Четвъртък, 15 Юли 2021 00:18
България U16 с трета победа на ЕвроВолей след труден успех над Хърватия
Снимка: cev.lu

Националният отбор на България за девойки под 16 години записа трета победа на Европейското първенство в Словакия и Унгария. Волейболистките на Диян Боюклиев се наложиха над Хърватия с 3:2 (20:25, 25:18, 25:22, 26:28, 15:10) след оспорвана битка в група II в Хюмене. Така нашите момичета заемат втора позиция във временното класиране с 8 точки (3 победи, 1 загуба). Лидер е Италия със същия актив, но с 9 точки. Хърватия е на пето място с 5 точки (1 успех, 3 поражения).

Двубоят бе изпълнен с обрати и оспорвана игра, но в крайна сметка младите ни „лъвици“ издържаха на напрежението и наложиха волята си след 135 минути. Двубоят започна равностойно до 11:11. След това съперникът реализира няколко поредни точки и се откъсна с 16:11. Девойките ни намалиха пасива си само до две точки разлика 19:21. Противникът запази самообладание и не допусна обрат, като спечели гейма.

202048 DSC 6840

България излезе много по-уверено във втората част и след по-организирана игра и стабилизирано посрещане пое водачеството 7:3 и 12:7. Българските момичета бяха по-добри във всички елементи и запазиха предимството си, като на свой ред взеха гейма. Възходящата линия се запази и въпреки всички усилия на хърватките националките ни останаха стабилни и отново бяха по-добрият тим на полето, което доведе до успех в третата част и предимство 2:1.

Съперничките не се отказаха да се борят и четвъртият гейм бе най-драматичен. С известна смяна на водачеството играта бе равностойна и това противопоставяне продължи докрай. Волейболистките ни имаха два мачбола, но не успяха да ги реализират и да приключат мача. След пропуснатите възможности това стори Хърватия, като измъкна гейма с 28:26 и върна интригата.

203445 DSC 9191

Срещата влезе в тайбрек. В него националките ни показаха потенциала си. Те поведоха още от самото начало и постепенно увеличиха преднината си. До края България бе доминиращият тим и спечели крайната победа с 3:2. Най-резултатна за успеха бе Ива Дудова с 45 точки (6 аса, 2 блокади). Мария-Габриела Миличевич добави 16 точки (1 блокада). За Хърватия Тонка Бошняк записа 24 точки (2 аса).

Статистика можете да видите тук.

На 15 юли тимът ни среща домакина Словакия в 21 ч в последен мач от груповата фаза.