Четвъртък, 13 Юни 2024 11:15
Националите под 18 години взеха победа над Бразилия в Мец

Три контроли в рамките на два дни изиграха националните отбори на България и Бразилия за мъже под 18 години. Двата тима имаха съвместен мини лагер на френска земя. Родният състав, воден от селекционера Десислава Величкова с помощник Андреа Буратини, пътува до Мец като част от подготовката си за Европейското първенство във възрастта, на което сме домакин (10-21 юли, София и Пловдив).

Точно месец преди старта на шампионата на Стария континент България проведе приятелски срещи със силния състав на Бразилия, който миналата година спечели южноамериканския шампионат при 17-годишните. През 2023 г. нашият състав пък стана втори на Европейското за мъже под 17 г. и спечели Балканиадата.

Първата проверка се игра в сряда, 11 юни. Българските национали отстъпиха с 0:3, но по решение на двата щаба се игра един допълнителен гейм, в който се наложихме. В отделните части: 17-25, 25-27, 21-25, 25-22. В този мач се отличиха Жасмин Величков и Деян Маринов, които се представиха много силно в нападение и завършиха с по 17 точки. Николай Николаев добави 11 т.

image00022

В четвъртък двете селекции изиграха две срещи. В първата се стигна до тайбрек, а победата бе за България. Двубоят предложи много обрати и оспорвани моменти. Бразилците поведоха след равностойна първа част, а с по-добра наша игра на всички елементи във втората изравнихме. Убедително представяне в третия гейм ни изведе напред, но допуснахме грешки в четвърти за ново реми. Със силна игра в атака и на блокада се наложихме категорично в тайбрека. В отделните части: 24-26, 25-21, 25-19, 19-25, 15-7. Втори силен двубой за Деян Маринов, който бе над всички с 20 точки. Константин Манолев добави 17 т. (3 от блокада), а Жасмин Величков записа 14 т.

Подобно на първата контрола, в последната Бразилия взе първите три гейма и двата тима играха допълнителен, в който съперникът измъкна. В отделните части: 23-25, 21-25, 21-25, 22-25. Въпреки че отстъпи в резултата, в този двубой младите ни "лъвове" стояха много близо до съперника и показахме близки показатели. Нито един наш национал не завърши с двуцифрен точков актив. Най-резултатен бе Виктор Младенов с 9 т., а с 8 т. реализираха трима – Петьо Иванов, Жасмин Величков и Кристиян Иванов.

image00010

И в трите мача българският тим показа добри неща и ефективност в атака и посрещане, но изпитваше сериозни проблеми при начален удар, откъдето дойдоха и повечето ни грешки.

Някои от състезателите в отборите на България и Бразилия ще участват и в Световното първенство в по-малката възраст – под 17 години, на което страната ни също е домакин (24-31 август). Жребият ни размина в груповата фаза.

image00016

Тимът, воден от Величкова, се прибира в София тази вечер с полет от Истанбул. Подготовката на младите "трикольори" ще продължи в столицата. В Европейското първенство, което ще се проведе в зала "Левски София" в столицата и зала "Колодрума" в Пловдив, участват 16 отбора, разделени в две групи по 8. В потоците те играят всеки срещу всеки, а завършилите на първите две места в крайното класиране продължават към полуфиналите, където играят на кръст.