Двудневен първи микро лагер за годината проведе националният отбор за мъже под 19 години. Новият щаб събра група от 19 състезатели в столичната зала "Христо Ботев" и проведе няколко встъпителни тренировки. Селекционерът Мирослав Живков повика по-млади волейболисти, като основната цел бе да се провери развитието и състоянието им.
"Повикал съм по-млади състезатели. Като играчи ги познавам много добре. Целта ми е да видя тяхното развитие, техниката и уменията им към момента. Имаме много работа, която трябва да свършим. Моето желание е да сформираме една голяма група от хора, която да е на разположение непрекъснато. Да поддържаме връзка с тях, с клубовете и треньорите им, ние като щаб да сме наясно със състоянието на играчите, а те да са в готовност да се включат", посочи Живков.
Състав на България – мъже под 19 години за микролагер през месец януари:
Разпределител:
Даниел Йенин (Люлин)
Никола Великов (ЦСКА)
Петко Петков (Левски София)
Диагонал:
Александър Манушев (ЦСКА)
Деян Маринов (ЦСКА)
Димитър Пейчинов (Левски София)
Посрещач:
Даниел Танев (Левски София)
Захари Згуров (ЦСКА)
Кристеан Киров (Дея спорт)
Никола Константинов (Левски София)
Обраян Окуние (Славия)
Филип Марински (Люлин)
Централен блокировач:
Еван Георгиев (ЦСКА)
Кристиян Иванов (Левски София)
Мартин Тотков (Левски София)
Петър Господарски (ЦСКА)
Либеро:
Георги Салпаров (Левски София)
Даниел Тихолов (ЦСКА)
Димитър Добрев (Левски София)
В щаба на Живков като помощници влязоха Никола Димитров и Драган Иванов. Кондиционен треньор е Виден Нешев, физиотерапевт Калоян Ставрев, а статистик – Калоян Господинов.
По-рано през месеца Живков, който през миналата година спечели сребърните медали от Европейското първенство за мъже под 20 години, проведе работна среща със селекционера на мъжете Джанлоренцо Бленджини и наставника на мъжете под 21 г. – Венцислав Симеонов. Както бе обявено по-рано, това лято трите ни отбора в мъжко направление ще се подготвят на едно място – в Самоков.
"Имахме една ползотворна работна среща, в която изяснихме някои характеристики и методи на работа, които ще наложим. Всеки един отбор ще има своята индивидуалност, но ще имаме обща цел и критерии. Със сигурност е плюс, че ще бъдем концентрирани на едно място, това ще ни даде възможност и да провеждаме двустранни игри помежду си, когато се налага. Ще имаме и фокус напред, което е добре за развитието на българския волейбол. Аз лично виждам само плюсове", посочи Живков.
През 2025 г. за националите под 19 години предстои участие на Световно първенство в Ташкент, Узбекистан. Тимът ни е в група В заедно с Франция, Канада, Алжир, Китай и Япония. Надпреварата ще се проведе между 24 юли и 3 август.
Светозар Иванов изведе националния отбор за мъже под 16 години на Европейската квалификация в Алания. Нашите не успяха да се класират на първо място след две победи и две загуби. Предстои втора квалификация през април, чийто домакин още не е избран.
Иванов направи коментар пред официалния сайт на БФ Волейбол за представянето ни на турска земя.
- Изминаха два дни от последния мач срещу Турция. Какво бихте казали за турнира на свежа глава?
- Натрупахме много важен опит. И ние като треньори, и момчетата видяхме къде се намираме. За всички ни беше полезно. Започнахме с три много оспорвани мача. Победихме Румъния и Сърбия, загубихме от Гърция. В последния срещу Турция не успяхме да разкрием целия си потенциал.
- Загубата от Гърция дойде много нещастно след 2:0 за България. Уморени ли бяха момчетата?
- Не бих казал така. Истината е, че бяха много напрегнати. Гърция е по-опитният отбор. Вече игра на Балканиада. Липсата на опит при нас си каза думата и беше големият проблем. В този двубой имахме общо пет мачбола, но не ги реализирахме.
- От кого сте най-доволен?
- Няма състезател, от когото да не съм. Тези момчета за първи път играха в официални мачове, чуха химна на България. Повечето от тях напълно повториха представянето си от тренировките в мачовете. Най-уверено играха либерото Деян Лаков и капитанът Милко Багдасаров. Двамата обаче са и най-опитните сред тези млади хора. Ще отлича също и Кръстин Илов. Отлична изненада направи Ивайло Колев. По принцип той играе като посрещач, но в нашия тим се справи като диагонал.
- Какво бъдеще виждате за момчетата?
- Пред тях предстои страшно много работа. Като треньори ние ще правим всичко възможно да им помогнем. Виждам колко са всеотдайни и колко много обичат волейбол. Ако продължават по същия начин, нещата ще им се получат.
- Какви са шансовете ни за класиране на Европейското първенство във втората квалификация?
- Щом сме там, значи имаме шансове. И в Алания имахме, но не успяхме.
Волейболът отново се отличи измежду българските спортни постижения в традиционната месечна класация на Пресклуб "България". Две награди отидоха във ВК Левски София. Мъжкият тим на "сините" бе обявен за "Отбор номер 1" за месец декември, а наставникът им Николай Желязков е предпочетен сред треньорите. Те печелят вота на спортните журналисти заради постигнатата първа победа в Шампионската лига (над френския Шомон).
С мнозинство тимът на Левски е избран за най-добър пред футболния Лудогорец. 20 от общо 27 спортни редакции са посочили "сините". Така те за трети път през 2024 г. печелят класацията след месеците април и октомври. Призът бе връчен на кубинския централен блокировач Ливан Осория, който бе избран и за "Най-полезен играч (MVP)" във вчерашното дерби от efbet Суперволей срещу ЦСКА, спечелено с 3:1.
"Благодаря от името на целия отбор, че ни избрахте за №1 на месец декември. Много сме щастливи от това, което постигнахме досега - победата над френския Шомон, достойното представяне срещу полския Ястжембски и в другите мачове от Шампионската лига. Готвим се за предстоящите битки с Нефтохимик 2010 и отново с Шомон. Надявам се да завършим по най-добрия начин първенството и с шампионската титла", коментира кубинският централен блокировач.
Златна значка "Българския трикольор" за четвърти път в кариерата си заслужи Николай Желязков. В оспорвана конкуренция на Павел Христов (личен треньор на Карлос Насар), Георги Атанасов (личен треньор на сноубордиста Радослав Янков) и Петя Неделчева (старши треньор на националния отбор по бадминтон), той събра 12 гласа.
"Благодаря на всички, които са гласували за нас в тази анкета. Радваме се, когато се оценява труда на тези момчета. Много напрегната програма с много емоции. Направихме добри игри срещу отбори от високо ниво. Съжалявам, че не победихме Ястрежебски Венгел. Удовлетворен съм, че вървим напред и се развиваме. Радвам се, че усилията, които полагаме, се отплащат. Не сме загубили никаква мотивация. Успехите те карат да постигаш нови успехи. Смятам, че отборът вече има опит как да го направи. За нас ще бъде предизвикателство да направим требъл през тази година", на свой ред каза и старши треньорът Николай Желязков.
Владислав Тодоров, селекционер на националния отбор за жени под 16 години, коментира завършилата първа зонална квалификация за Европейско първенство. България не успя да спечели квотата в турнира, на който бяхме домакин, а тя отиде за турският състав. Националките ни завършиха участието си с 3 победи и 2 загуби, като имахме шанс до последния. В последната срещата отстъпихме пред фаворита Турция с 1:3.
Г-н Тодоров, в края на квалификацията е време за равносметки. Не успяхме да вземем квотата от първия опит, но имаме и втори...
Да, това го казахме и, преди квалификацията. Вторият шанс остава. Има и отбори от ранга на Италия, които не са се класирали. Знаем и отборите, които вече са се класирали. Така че очакваме да видим в коя група ще попаднем. Надявам се, че до тогава ще сме се събрали, с момичета, които липсваха в отбор, и да дадем най-доброто от себе си, за да отидем на Европейско първенство.
Оставяйки настрана кадровите проблеми, доволен ли сте от това, което видяхте в момичетата, на които заложихте?
В първите три мача си победихме категорично. Даже имаше мач, който играехме едва ли не срещу себе си, но пак успяхме да победим. Смятам, че нивото на Балканите е доста равностойно, и дори водещи отбори в нашата група. Срещу Сърбия не се получи. Нямахме отбор. И аз съм в това число, заедно с момичетата. Съжалявам от изхода на мача, но днес показахме, че можем да се съберем след такава тежка загуба. И да се опитаме да играем равностойно с противник като Турция, който е с доста традиции и успехи в последните години. Надявам се да стигнем там, където сме били с по-старите ни генерации. Да заслужим място сред най-добрите.
Действително записахме силен старт срещу Турция и показахме, че ще се борим до последно и за последния шанс, който имахме за тази квота. На какво отдавате стъписването ни в началото на втория гейм? Притеснение, напрежение или нещо друго?
Има го това нещо. Но каквото и да говорим, се вижда, че селекцията на тези отбори – Сърбия и Турция, децата са израстнали и са ни изпреварили. Ние трябва да работим повече за техниката на децата ни. Показахме, че можем да се борим, дори когато има напрежение. Ако трябва да говорим за мача срещу Сърбия – тогава го нямаше отбора. Но показваме, че успяваме да се справим. Децата обичат играта. Ние трябва да ги оставим във волейбола максимално дълго и да се радваме на успехите им. Надявам се, че в следващите етапи на подготовка ще си свършим работата добре, за да се класираме на Европейско първенство.
Споменахте, че мачът срещу Турция бе равностоен, но в третия и четвъртия гейм спадна процентът ни в атака. Това ли се оказа решаващо за поражението?
Не мисля, че мощта ни в нападение е била факторът. Там имаше едни други неща, които трябваше да се случат на игрището – посрещането на евентуално лекия сервис. В турския отбор са много сериозни изпълнители на сервис и предимно си решават мачовете така, освен че имат и хубава постройка. Ние знаехме, че трябва да обърнем внимание на леките топки и на лекия сервис. Не успяхме да ги дадем прецизно на нашия разпределител, както техният разпределител не мърдаше на 20 сантиметра на леките топки, за да се потруди към нападателите им. При нас това не се получи. И понеже знаем какво сме си поставили като задача, малко ни тежи. И като осъзнаем, че това е грешката, точно, която казахме, че не трябва да се случва, се потъва надолу. Смятам, че с всички деца е така. Виждате, че и те имат амплитуди. Не смятам, че нещо фатално се е случило. Трябва да градим. Имаме този шанс.
Какво казахте на отбора веднага след края на последния мач? Събрахте момичетата и проведохте кратък разговор.
Казах им, че вчера трябваше да се получи подобен мач. Не е гаранция, че ще излезем победител от мача, но поне е трябвало по този начин да седим – бойко настроени. Доволен съм от представянето им. Като казвам, че ние без колебание победихме първите три мача. Видяхме, че всеки един отбор от групата е направил по един слаб мач.
Отборът се радваше на много сериозна поддкрепа от трибуните. Срещу Турция се видя, че помощта от трибуните помагаше в трудни моменти. Помага ли това за волейбола при подрастващите?
Публиката ни е седмият или осмият играч. Понякога ние се притесняваме, че тази подкрепа може да ги притесни, но при нас се видя, че го няма този проблем. Виждам, че децата са възхитени и удовлетворени от подкрепата. Ние имаме нужда от подкрепата на българската публика.
Националният отбор за жени под 16 години не успя да спечели квота от първата зонална квалификация за Европейско първенство, въпреки че имаше шанс до края. В последната ни среща в турнира, на който бяхме домакин, отстъпихме срещу Турция с 1:3 (26-24, 16-25, 17-25, 21-25). Така южната ни съседка си гарантира място на ЕвроВолей 2025, а ние ще опитаме при втората възможност през април.
Преди срещата Турция бе лидер с 4 от 4, докато нашият тим заемаше четвърта позиция, на което и в крайна сметка завърши с 3 победи и 2 загуби.
В последната ни среща стартовата шестица бе следната: Ана Мария Чомакова, Виолина Димитрова, Габриела Пекова, Дарина Иванова, Красимира Гарова, Аделина Славова и либеро Магдалена Богданова.
Страхотно начало за България беляза срещата, но туркините успяха на няколко пъти да се върнат в нея. Изключително оспорвана част, в която проявихме здрави нерви и с подкрепата от трибуните успяхме да излезем напред. След 10 грешки в първата част, във втората значително ги намалихме. Серия от 9 поредни точки на съперника във втория гейм им бе достатъчна, за да изравнят в геймовете, с което стана ясно, и че нямаме шанс за квотата. България трябваше да спечели с 3:0, за да завърши на първа позиция. Третият и четвъртият гейм се проведоха подобно на втората част, само че спаднаха процентите ни в атака и посрещане. Турският тим успя отново да направи серия в средата му, с която да стигне и до обрат и да спечели.
ПЪРВИ ГЕЙМ
Фантастично начало за нашите момичета, които поведоха с 4:0. Турция взе прексване, но и след него записахме поредна точка. Волейболистките на южната ни съседка опитаха да ни догонят, но с нова серия от 3 точки поведохме с 9:4. Юзер Юзгер взе втори таймаут. След наши грешки туркините изравниха - 11:11. Тодоров поиска прекъсване, а две поредни топки в аут на Турция ни върна водачеството. Ас на Димитрова и авансът ни стана 3 точки (15:12). Славова също много добре се представяше в атака и допринасяше да водим в тези минути. Гарова сбърка на сервис, а в следващото разиграване, въпреки страхотната ни игра в защита, топката падна в полето ни и имаше ново равенство – 16:16. Чомакова направи успешна атака през центъра от първа линия за 18:17. Дарина Иванова реализира точка на свой ред, а мрежа за туркините направи резултата 20:18. Стигна се до ново реми и прекъсване за нас. След две наши грешки Турция поведе – 21:23. Топалова влезе в игра и веднага реализира точка. С последвал ас на Димитрова изравнихме. След блокаут се стигна до геймбол за Турция, но Дарина Иванова изравни. Пекова даде поредно предимство за нас при 25:24. Публиката в зала "Христо Ботев" се активизира и започна мощно да скандира, което даде импулс на младите ни "лъвици" и те спечелиха частта с 26:24.
ВТОРИ ГЕЙМ
Славова продължи да тормози туркините, записвайки първата ни точка във втората част. Двубоят остана равностоен, а Турция поведе след лек спад в нашата концентрация. Владислав Тодоров използва таймаут при 4:7. Ас на Атасой и изоставането ни набъбна до 5 т. Пропиляхме няколко възможности да се доближим и щабът ни поиска второ прекъсване (8:13). Гарова се върна на полето и веднага реализира точка. Последваха два поредни аса на Славова, а Турция на свой ред използва таймаут. Серията ни продължи с блокаут – 12:14. Шест поредни точки за съперника ни и изоставането ни стана отново осезаемо 12:20. Калина Харизанова влезе в игра, а следващата атака на Турция излезе в аут, за да сложи край на поредицата им. Атака на Иванова излезе в аут и туркините имаха геймбол – 15:24, който бе реализиран при втората възможност.
ТРЕТИ ГЕЙМ
Третият гейм започна с две грешки на начален удар за Турция – 2:1. След успешната атака на Славова и блокаут задържахме аванса – 4:2. Съперникът хвърляше сили да изравни и го постигна – 7:7. А със серията си от 4 безответни точки да направи и обрат. Щабът ни използва таймаут, който помогна да върнем равенството – 9:9. Не успяхме да посрещнем добре следващите топки и Турция отново взе аванс от 3 точки. С добри изяви на Гарова стопихме на 1 т. Тази разлика се задържа в следващите няколко разигравания и въпреки че бяхме близо до равенство, Турция отново се откъсна на 3 точки и ние взехме таймаут. Той не помогна и съперникът продължи да трупа точки без да успяваме да отговорим – 16:23. Прекъснахме турската серия, но още в следващото разиграване стигнаха до геймбол и веднага бе реализиран – 17:25.
ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
Оспорвано бе началото на четвъртата част и нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне с няколко точки. Ас на Гарова ни даде преднина при 10:8, а турският щаб използва таймаут. Можехме да се откъснем и с повече, но две грешки на сервис ни попречиха. Видимо играта на нашите момичета се успокои и те започнаха да играят по-добре. Туркините се възползваха от всяка липса на концентрация в редиците ни и стигнаха до обрат – 13:15. Това им вдъхна самочувствие и бързо увеличиха преднината си на 6 точки (14:20). Тя се оказа непреодолима за нашия тим. След наш сервис в аут се стигна до мачбол - 18:24. Отразихме три от шестте възможности, а турският селекционер взе прекъсване. След него обаче дойде и финалната точка.
България завърши с 8 аса и 4 блокади. Най-резултатна бе Габриела Пекова с 11 точки, 10 добави Дарина Иванова, а с по 9 точки се отчетоха Красимира Гарова и Аделина Славова.